7 zajímavosti ze života švábů

17.05.2022

1. Švábi žijící ve volné přírodě jsou aktivní během dne, zatímco švábi žijící s lidmi jsou aktivní zejména v noci. Vyskytují se nejčastěji v místech bohatých na potravu, tmu, teplo a vlhko.

2. Švábi jsou velice odolní, proto vydrží nejen měsíc bez vody a až 3 měsíce bez potravy, ale přežili by i jadernou nálož.

3. Pokud přijde šváb o hlavu, nezemře v důsledku zranění, ale hlady! Jak je to možné? Švábi nemají centrální nervový systém a nevykrvácejí. Tělo bez hlavy přežije ještě několik týdnů, díky svazkům nervových tkání po těle, které jsou zodpovědné za základní reflexy jako např. běhání a vstávání. 

Ještě děsivější je, že useknutá hlava žije dalších několik hodin a pohybuje vesele tykadly, dokud jí nedojde energie.

4. Jeden pár švábů má průměrně 30 potomků, kteří potřebují k vývoji pouhých 60 dní. 

5. Samice sedí na vajíčkách do doby líhnutí. Potravu jí proto zajišťují ostatní dospělí jedinci.

6. Výzkumy ukázaly, že populace švábů čítá asi 20% dospělých a 80% nezralých jedinců. Proto věřte, že vidíte jen zlomek populace, která zrovna zajišťuje potravu pro zbývající členy kolonie.

7. Jistě, všichni škůdci se rádi schovávají, ale švábi jsou ve svých skrýších výjimeční. Dokážou zploštit svá těla a protlačit se trhlinami a štěrbinami, o kterých jste možná ani nevěděli. Dostanou se do zařízení, jako jsou pláště ledniček, sporáků, mikrovlnek, a dokonce i kávovarů.

Možná si teď říkáte: "Jak tedy šváby nejlépe vyhubit?"

Ideálním řešením je poskytnout jim "potravu", kterou si sami zanesou do hnízd a vyhubí si tak sami celou kolonii, včetně samiček sedících na vajíčkách, ke kterým se jinak nedostanete.

V případě, že si nejste jistí, zda se u vás švábi vyskytují, použijte monitorovací lepovou past s přírodním atraktantem.


www.deratizaceshop.cz
Všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky